ELEMENTARNIE
Kim jestem?
Nazywam się Katarzyna Wozinska.
Jestem żoną Jakuba, publicysty i pisarza, zajmującego się historią gospodarki.
Jestem mamą czwórki chłopców i jednej dziewczynki; starszą połowę uczę w trybie edukacji domowej.
Z wykształcenia jestem psychologiem i filozofem, trenerką umiejętności interpersonalnych, terapeutką.
Zawodowo jestem założycielką prywatnego ośrodka psychologicznego Centrum Słowo, gdzie poza pełnieniem roli dyrektora realizuję własną praktykę psychologiczną i psychoterapeutyczną.
cele twórczości
Dlaczego powstał ten blog?
Z potrzeby wypowiadania się w tematach, które uważam za ważne. By stworzyć platformę, w której przemyślenia te są zebrane i skanalizowane, tak by dało się z nich skorzystać. Z przekonania, że są to treści wartościowe i mogą okazać się pożyteczne dla przeróżnych odbiorców. Oraz dla odciążenia moich bliskich z niekończącego się wysłuchiwania mojego (głośnego!) układania myśli – ponieważ najefektywniej myślę, mówiąc i pisząc.
praca
Czym się zajmuję?
Jako psycholog zajmuję się głównie konsultacjami, diagnozowaniem oraz poradnictwem. Prowadzę też terapię. Pomagam rodzinom, dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, pracuję też indywidualnie z dorosłymi. W przeszłości pełniłam obowiązki psychologa szkolnego i prowadziłam warsztaty, treningi umiejętności interpersonalnych, prelekcje, szkolenia (co od czasu do czasu nadal lubię robić). Ponadto zarządzam organizacją ośrodka Centrum Słowo i prowadzę w nim wewnętrzną grupę superwizyjną. Ponadto prowadzę vloga, bloga, i czasem coś napiszę to tu, to tam.
wykształcenie
Przygotowanie zawodowe
Ukończyłam wyższe studia psychologiczne na UAM, pisząc magisterium nt. okresu okołoporodowego (kontaktu matki i dziecka przed i po porodzie) pod kierunkiem prof. B. Harwas-Napierały. Specjalności wybrane przeze mnie na studiach dotyczyły uczenia się w różnych aspektach oraz wspomagania dorastania. Równolegle obroniłam licencjat z filozofii ogólnej na MISH UAM, dotyczący filozofii polityki („Demokracja a planowanie społeczne”).
Wykonywanie zawodu psychologa wymaga nieustannego kształcenia. Najważniejsze z ukończonych przeze mnie studium to: Szkoła Analizy Transakcyjnej w pracowni Spotkanie, Psychoterapia dzieci i młodzieży w nurcie poznawczo-behawioralnym pod kierunkiem dr. Artura Kołakowskiego, Studium Trenerskie z rozszerzeniem zaawansowanym, Kurs Racjonalnej Terapii Zachowania I stopnia. Obecnie realizuję czteroletnie studia psychoterapii integratywnej w ujęciu chrześcijańskim.
zainteresowania
W wolnym czasie
… którego nie mam zbyt wiele, przede wszystkim ze względu na opiekę nad dziećmi, dopieszczam edukację domową, która jest pasją i stylem życia naszej rodziny. Stosunkowo dużo czytam, poza literaturą związaną z zawodem interesują mnie szersze zjawiska społeczne i kulturowe, biografie, wywiady; lubię długie teksty na różnorodne tematy z pogranicza socjologii, historii i nauk politycznych. Z beletrystyki staram się być na bieżąco z fantastyką dla dzieci i młodzieży (zbieram książki dziecięce na konto dzieci), sięgam głównie po powieści historyczne, czasem fantasy i S-F. Filmy oglądam z doskoku, falami tematycznymi. Uczę się ciągle czegoś nowego. Prowadzę katalogi wycinków na interesujące mnie tematy, nieco rysuję, śpiewam, przeglądam społecznościówki, układam duże puzzle (rekord 6000), słucham podcastów. Razem z rodziną podróżujemy, głównie po Polsce, za to zwiedzamy ją bardzo szczegółowo.
wartości
Co mnie inspiruje?
Praktycznie: Moja rodzina. Towarzyszenie dzieciom w dorastaniu. Codzienne zmagania. Praca w gabinecie i tysiące godzin przeprowadzonych rozmów.
Duchowo: wiara katolicka, odkryta we wczesnej dorosłości jako ocean inspiracji. Przyjaciele i znajomi z edukacji domowej i spoza niej.
Intelektualnie: współpracownicy. Superwizje. Lektury. Zainteresowanie historią, które pozwala czuć wspólnotę przekonań ponad czasem i przestrzenią. Ulubieni publicyści.
Technicznie: przyroda i przestrzeń.